עיטורים וצל"שים

 • סמל צלש

  עיטור העוז

  סמ"ר יוני (בנימין) אסרף, מקלען בגדס"ר צנחנים

  ב-20 ביולי לחם גדס"ר צנחנים בכפר מארון א-ראס. הצוות בו לחם סמ"ר אסרף נתקל במחבלים שירו אש כבדה וטילי נ"ט לעברם. הבית בו שהה הצוות נפגע והחל לעלות באש. סמ"ר אסרף פיקד על חבריו, דיווח בקשר ודאג שכל אחד בתורו ינשום אוויר צח מהחלון. לאחר זמן מה הוא זחל מהמחסה בבית על מנת להשיב ציוד חיוני לקרב. בתום הקרב, הוא עזב אחרון את הבית וסייע לחברו שנפצע. בדרכו זיהה סמ"ר אסרף גופת מחבל עם מכשיר קשר ועצר לאסוף את המכשיר. בכך איפשר האזנה לרשת האויב ותרם תרומה מכרעת להצלחת הקרב. ב-8 באוגוסט 2006 נלחם הגדס"ר בבנת ג'ביל ואחד מלוחמיו נפצע פציעה אנושה. סמ"ר אסרף התנדב לחסום בידו דימום כבד ומתמשך מעורק חברו במשך שעות תחת אש.

  סרן חנוך דאובה, מ"פ בגדוד 53, חטיבה 188

  ב-8 באוגוסט נפצע קשה לוחם מחטיבת הצנחנים בבנת ג'ביל. סרן דאובה ביקש לצאת למשימת החילוץ בטנק יחיד, תוך הבנה שהסיכון לפגיעה בטנק וביושביו גבוה. הטנק עבר דרך טרסות גבוהות, חשוף לאש, ובהכוונת מזל"ט הצליח להגיע לנקודת החבירה, שם התבקש להמתין לפצוע נוסף כחצי שעה תחת אש כבדה. בסופו של דבר הגיעו אל הטנק רופא ושני לוחמים, האחד הרוג והשני פצוע אנוש. במהלך החילוץ נפגע הטנק מארבעה טילי נ"ט. שניים מהצוות נפגעו וסרן דאובה נפגע מרסיסים בכל גופו ואיבד את שמיעתו. למרות הפציעה הוא התעקש להמשיך בנסיעה בתנאי קרב קשים, תוך שהוא חוסם בידיו את הדימום מצווארו של הטען ומוודא שהנהג ממשיך בתנועה.

  סמ"ר אביחי יעקב, מ"כ בגדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי נתקלה פלוגה של גדוד 51 בעשרות רבות של מחבלים במרחב בנת ג'ביל. סמ"ר אביחי יעקב, מ"כ בפלוגה, בן למשפחה שכולה שהתנדב לשרת בגולני, תפס פיקוד על חבריו ופעל לחילוץ הפצועים לאחור. החילוץ התבצע במשך שעות ארוכות תחת אש מכיוונים רבים ותוך סיכון עצמי גבוה. סמ"ר יעקב נכנס לשטח ההשמדה מספר פעמים תוך חירוף נפש והפגנת מנהיגות. בסיום הקרב הקשה הוא המשיך להצטיין כסמל מחלקה עד תום ימי הלחימה.

  סגן אנטון סיומין, מ"מ בגדוד 890, חטיבת הצנחנים

  ב-7 באוגוסט, במהלך קרב בבנת ג'ביל שימש סגן סיומין כמ"מ בפלוגת החוד של הגדוד. במהלך סריקה באחד הבתים הכוח בפיקודו נתקל בחוליית מחבלים שפתחה לעברם באש מתוך אחד החדרים הפנימיים בבית. תוך כדי חילופי האש הבין הקצין כי אחד ממפקדי הכיתות של מחלקתו נעדר, והסיק כי הוא נפצע ונשאר בחדר הסמוך. הוא זחל לחדר שהיה אפוף עשן כשאש מסביבו, מצא את גופת המ"כ וגרר אותה החוצה. לאחר מכן המשיך בטיהור הבית אגב זריקת רימונים וירי לכלל חדריו. בחדר האחרון אליו נכנס לבדו הוא זיהה מחבל וניהל מולו קרב יריות מטווח קצר מאוד. המחבל נפגע והמ"מ נפצע בפניו, בכתפו ובאצבעות ידו. למרות כל אלו המשיך לפקד על חייליו עד לחילוץ כלל הלוחמים מהמבנה.

  רס"ן רועי קליין ז"ל, סגן מפקד גדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי נתקלה פלוגה של גדוד 51 בעשרות רבות של מחבלים במרחב בנת ג'ביל. במהלך הקרב נהרגו שבעה מלוחמיה ונפצעו 24. סגן מפקד הגדוד, רס"ן רועי קליין רץ קדימה ופיקד על הקרב מלפנים. הוא פקד על הלוחמים להשיב אש, חילק גזרות ומשימות ועסק בחילוץ הנפגעים תחת אש עזה של מקלעים ורימונים. כשזיהה כי המ"מ פצוע קשה, התקדם לעברו והורה לחיילים שסבבו אותו לירות לעבר המחבלים הנמצאים מעבר לחומה. לאחר העלאת המ"מ לאלונקה, נזרק רימון מעברה של החומה והתגלגל באופן שסיכן את כל הלוחמים בקרבתו. רס"ן קליין הגן בגופו על חייליו מפני הרימון ונהרג כשקריאת "שמע ישראל" בפיו.

  סמ"ר אלון רוטמנש, סמל בגדוד 931, חטיבת הנח"ל

  ב-12 באוגוסט, במהלך סריקת בית בע'נדוריה נתקלה פלוגת החוד של גדוד 931 במחבלים. מפקד המחלקה וחולייתו נפגעו. סמ"ר רוטמנש החל לפקד על חילוץ הפצועים. תוך כדי הלחימה זיהה סמ"ר רוטמנש לוחם שוכב פצוע קשה בשטח מאוים וביקש ממפקד הפלוגה לחפות עליו כדי שיוכל לרוץ בשטח מול אש חיה ולהביא את הפצוע אל החובש. עד הגעת כוח החילוץ המשיך לסכן את עצמו בתנאים קשים למען חבריו.

 • סמל צלש

  עיטור המופת

  סרן ד"ר תמיר, רופא בשייטת 13

  ב-5 באוגוסט פעלה שייטת 13 בעיר צור במבצע מיוחד, במהלכו נפצעו שניים מלוחמיה קשה ושמונה קל. תוך כדי תנועה ותחת אש, ביצע ד"ר תמיר פעולות כירורגיות בפצועים. משהתדרדר מצבו של אחד מהם החליט לנתחו בשטח על מנת להציל את חייו. למרות הסכנה הוודאית התעקש הרופא על הישארות הכוח וחיפוי שלהם עליו במשך 25 דקות שנדרשו להשלים את הניתוח, שהציל בסופו של דבר את חיי הלוחם.

  אל"ם אבנר, טייס ואיש צוות אוויר

  ב-20 ביולי פינה מסוק "ינשוף" בפיקודו של אל״ם אבנר לוחם פצוע קשה שנפגע בפעילות בעיתה א-שעב. הפינוי בוצע משטח האויב ותחת איום ממשי. לאחר שזוהה מיקום הכוח על הקרקע, התברר כי השטח אינו מתאים לנחיתה, ולמרות זאת - הסתכן המפקד והמשיך. הטייס הטיס את המטוס בריחוף נמוך עד העלאת הפצוע למרות פגיעה שנגרמה לכלי הטיס. בזכות הפינוי בהיטס שביצע הצוות ניצלו חייו של הלוחם.

  סמ"ר יעקב בן עטיה, מ"כ בפלוגה המסייעת של גדוד 890, חטיבת הצנחנים

  ב-1 באוגוסט, במהלך לחימתו של הגדוד בכפר עיתה א-שעב, חבר כוח מהפלוגה המסייעת לבית בו שהה כוח אחר שכמה מלוחמיו נפצעו. סמ"ר בן עטייה, מפקד כיתה - תפס את הפיקוד על מחלקתו, ארגן את ההגנה ההתקפית ופיקד על המשך הלחימה. הוא יצא עם חוליה בפיקודו מחוץ למבנה אל שטח חשוף לאש במטרה לאבטח את המבנה. במהלך הקרב עבר סמ"ר בן עטייה בין הלוחמים והפצועים ועודד אותם. למחרת, קיבל כוח בפיקודו משימה להתקדם ולכבוש מבנה סמוך בו שהו מחבלים. בן עטייה הוביל את הפריצה לבית ובמהלכה נפצע בפניו, ידיו ורגליו. כשנסוג הכוח סמ"ר בן עטייה חילץ את חייליו במקצועיות, תוך שהוא מסרב להתפנות על אף פציעותיו.

  סמ"ר רותם דוד, כלבן ביחידת עוקץ שצוות לפלוגה המבצעית של גדוד 890, חטיבת הצנחנים

  ב-2 באוגוסט ספג הכוח בו היה סמ"ר דוד פצועים והמתין לפינוי. כאשר הגיעה החוליה הרפואית הוא התנדב לסייע בפינוי הנפגעים. על אף שהשטח בחוץ היה נתון בשליטת אויב ויציאה אליו הייתה כרוחה בסיכון ממשי, הוא טיפס על נגמ"ש החילוץ וסייע להכניס לתוכו אלונקה עם פצוע קשה תוך שהוא חשוף לאש כבדה.

  סמ"ר מיכאל היבנר, קלע חוד במחלקת החבלה של גדוד 931, חטיבת הנח"ל

  ב-12 באוגוסט, במהלך לחימת פלוגת החוד של הגדוד בע'נדוריה, זרק מחבל רימון שפצע מספר לוחמים. סמל היבנר הבחין כי מפקדו שרוע על הכביש ולוחם נוסף פצוע קשה שרוע מעברו השני. למרות הירי המסיבי החליט לרוץ ולחלץ את מפקדו. לאחר מכן ניגש אל המ"פ שניהל אש מטווחים קצרים וביקש שיחפה עליו כדי שיוכל לחלץ גם את הפצוע השני. סמל היבנר רץ בין מטרי הקליעים מעבר לרחוב כשהוא חשוף וחילץ את הפצוע. בפעולתו זו הציל את חייהם של שני הלוחמים.

  סרן איתמר כץ, מ"פ בגדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי נתקלה פלוגה של גדוד 51 בעשרות רבות של מחבלים במרחב בנת ג'ביל. בקרב הקשה הכוח ספג שבעה הרוגים ו-24 פצועים ביניהם הסמ"פ ומפקדים נוספים. סרן כץ, שלא נמנה עם מפקדי הפלוגה התנדב להלחם איתה. לאחר שהמ"פ וסגנו נפגעו הוא לקח יוזמה, תפס פיקוד על הפלוגה שלא הכיר וניהל את הלחימה ואת פינוי הפצועים וההרוגים. במהלך כל הלחימה פעל הקצין בקור רוח, במקצועיות רבה ובשיקול דעת. הוא המשיך לפקד על הפלוגה במהלך שאר ימי הלחימה.

  רס"ל (מיל') אורי לרנר, לוחם בגדוד הנדסה

  במהלך לחימה של הגדוד ב-10 באוגוסט במרחב מרג' עיון נפגעו טנקים ונגמ"ש המ"פ מטילי נ"ט. רס"ל לרנר, לוחם במילואים, תפס פיקוד על צוותי הכלים הפגועים על אף פציעה ברגלו, חילץ אותם וטיפל בפצועים. לאחר מכן העביר את שבעת הפצועים לתעלה סמוכה כדי להבטיח שלא יפגעו שנית מאש אויב. שלוש פעמים חזר הלוחם לנגמ"ש תחת סיכון לירי, הוציא ממנו מים, תחמושת ואת נשקם האישי של הלוחמים כדי לאפשר להם להגן על עצמם. משהגיע כוח החילוץ סייע להם בהעלאת הנפגעים על הטנקים. במהלך הנסיעה אחז רס"ל לרנר בפצוע הקשה כדי להבטיח שלא יפול מהטנק במהלך הנסיעה המהירה החשופה לאש.

  סמ"ר (מיל') עופר מאיר, חובש בפלוגה א', גדוד הנדסה

  במהלך שהייתו של הגדוד בכפר דבל ב-9 באוגוסט, נורו שני טילי נ"ט לעבר מבנה בו שהתה אחת הפלוגות. בעקבות הירי נהרגו תשעה לוחמים ונפצעו כ-30, בהם ארבעה חובשים ורופא. סמ"ר מאיר, שנפגע באורח בינוני בעיניו עד כדי איבוד הראייה, התעשת לאחר ירי הטיל הראשון והחל בהגשת טיפול לפצועים. גם לאחר פגיעת הטיל השני במבנה המשיך בחילוץ. עם סיום הפינוי ולמרות הסכנה בירי טילים נוספים על המבנה שהחל להישרף, נכנס סמ"ר מאיר ביוזמתו לסריקה נוספת בבית, במהלכה מצא פצוע נוסף, חילץ אותו מהמבנה והציל את חייו.

  סרן עידן מורג, מ"פ בגדוד 82, חטיבה 7

  ב-19 ביולי נתקל כוח של מגלן במחבלים על גבעת שקד. סרן מורג פיקד על כוח חילוץ שכלל שלושה טנקים. הם נכנסו לאזור באור יום ובדרכם חצו שדה מוקשים. הטנק של סרן מורג עלה על מוקש והוביל לפריסת זחל ולפציעת הטען. סרן מורג העביר את הפיקוד על הטנק הפגוע למפקד אחר, רץ בשדה המוקשים ותפס פיקוד על טנק אחר. כשחבר לבסוף לכוח של מגלן, חילץ שלושה פצועים והרוג. בהמשך הלחימה במרחב שקד-עייתרון סיכן עצמו כשמשך אליו אש נ"ט על מנת לחשוף את חוליות האויב.

  סמ"ר ולדיסלב קזצ'קוב, לוחם בגדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי נתקלה פלוגה של גדוד 51 בעשרות רבות של מחבלים במרחב בנת ג'ביל. במהלך הקרב נהרגו שבעה מלוחמיה ונפצעו 24, ביניהם הסמ"פ ומפקדים נוספים. נוכח הפגיעה הקשה בשרשרת הפיקוד נטל סמל קזקצ'וב יוזמה ופיקד על חלק מהכוח במהלך ניהול הקרב. הוא חילץ נפגעים לאחור מתוך שטח ההשמדה תחת אש מספר פעמים. במהלך הקרב איבד את שמיעתו ואף על פי כן המשיך לתפקד במקצועיות רבה כשהוא מתקשר עם מפקדיו ופקודיו בתנועות ידיים בלבד. לאחר מכן המשיך לתפקד כמ"כ במשך כל הלחימה.

  סרן (מיל') ד"ר אלכסיי קלגנוב, רופא בחטיבת כרמלי

  ב-5 באוגוסט, במהלך לחימת הגדוד בכפר עיתה א-שעב, נורה טיל נ"ט לעבר בית בו שהו חיילים וגרם לפציעות ולמותו של לוחם. במהלך הלחימה נפגע בית נוסף מפגזי ארטילריה שגרמו להרס רב ולעשן כבד. ד"ר קלגנוב סייע בפעולות החילוץ ובטיפול בנפגעים. הוא ביצע ניתוח שדה לחייל שנפצע קשה בתנאי שטח קשים ותחת הפגזה. נחישותו של הרופא וכישוריו המקצועיים הצילו את חייו של הפצוע. ב-14 באוגוסט, במהלך לחימת הגדוד בקבל אבו-טוויל טיפל ד"ר קלגנוב באירוע רב נפגעים. הוא החל בביצוע ניתוח ניקוז בית חזה בלוחם ובמהלכו נפגע מרסיסים בפלג גופו התחתון והועף מההדף. כמה דקות לאחר מכן התעשת ושב לטפל בפצוע.

  סרן (מיל') ד"ר איגור רוטשטיין ז"ל, רופא בגדוד 13, חטיבת גולני

  ב-4 באוגוסט פשטה הפלוגה המסייעת של גדוד 13 על בתי מחבלים בכפר מרכבה. עם סיום הפשיטה נתקל הכוח במחבלים והתפתח קרב בטווחים קרובים. חוליית החוד של הפלוגה נפגעה קשה. סרן ד"ר איגור רוטשטיין, שהיה עם החוליה הרפואית בסוף הכוח - הבין כי יש נפגעים בראש ומצבם קשה ודורש טיפול מיידי. הרופא רץ קדימה כדי לטפל בהם ומשהגיע אל קדמת הכוח והחל לחלץ פצוע לאחור - הופעל לידו מטען צד והוא נהרג.

 • סמל צלש

  צל"ש רמטכ"ל

  רס"ן ניר, טייס ואיש צוות אוויר

  ב-20 ביולי פינה מסוק "ינשוף" בהטסתו של סרן ניר לוחם פצוע קשה. הפינוי בוצע משטח האויב, ללא תכנון מוקדם ובתנאי חוסר וודאות. לאחר שזוהה מיקום הכוח על הקרקע, התברר כי השטח אינו מתאים לנחיתה, ולמרות זאת הסתכן המפקד והמשיך להנמיך. סרן ניר הטיס את המטוס בריחוף נמוך עד העלאת הפצוע למרות פגיעה שנגרמה לכלי הטיס. בזכות הפינוי בהיטס שביצע ניצלו חיי הלוחם.

  רס"ן (מיל') דרור, טייס ואיש צוות אוויר

  ב-20 ביולי פינה מסוק "ינשוף" לוחם פצוע קשה. על הפינוי חיפו באש שני מסוקי "צפע", אחד מהם בהטסתו של רס"ן דרור. מפקד מבנה ה"צפעים" התעקש לבצע את המשימה על אף התנאים הקשים שהלכו והחמירו. משטח הנחיתה היה מוגבל ביותר והפינוי בוצע בריחוף נמוך כשהוא חשוף לאש אויב מטווחים קרובים. החיפוי התבצע תוך נטילת סיכון ותרם משמעותית להצלת חיי הלוחם.

  אל"ם צבי, טייס ואיש צוות אוויר

  ב-20 ביולי פינה מסוק "ינשוף" לוחם פצוע קשה. הפינוי בוצע משטח האויב, ללא תכנון מוקדם ובתנאי חוסר ודאות. על הפינוי חיפו באש שני מסוקי "צפע" בפיקודו של אל"ם צבי, שהוביל את מסוק ה"ינשוף" לשטח לבנון ולאזור הפינוי. אל"ם צבי התעקש לבצע את המשימה למרות התנאים הסביבתיים שהלכו והחמירו, וחיפה באש על פעילות הפינוי תוך כדי ריחוף בגובה נמוך, כשהוא חשוף לאש האויב. החיפוי תרם תרומה מהותית להצלחת הפינוי בהיטס ולהצלת חיי הלוחם.

  רס"ל מקסים ליסוגור, מכונאי מוטס

  ב-20 ביולי פינה מסוק "ינשוף" לוחם פצוע קשה שנפגע בפעילות בעיתה א-שעב. הפינוי בוצע משטח האויב ותחת איום ממשי, ללא תכנון מוקדם ובתנאי חוסר וודאות. לאחר שזוהה מיקום הכוח על הקרקע, התברר כי השטח אינו מתאים לנחיתה, ולמרות זאת הסתכן המפקד והנמיך עוד. רס"ל ליסוגור היה שותף פעיל בתהליך קבלת ההחלטות בעת הפינוי, ביקר את חומרת הפגיעה ופיקד על עבודת תא המטען. בזכות הפינוי בהיטס ניצלו חייו של הלוחם.

  סמ"ר שירן אמסילי, מא"גיסט בגדוד 13, גולני

  ב-26 ביולי, במהלך קרב שהתנהל בין גדוד 51 לבין עשרות מחבלים במרחב בנת ג'ביל, נפגע סמ"ר אמסילי מרסיסי רימון שנזרק לעבר הכוח. למרות זאת התעשת ורץ תוך יריית צרורות לעבר האויב תחת אש כבדה. בהמשך הלחימה קיבל סמ"ר אמסילי פקודה לסגת לעבר מבנה סמוך, ותוך כדי ניתוק המגע עם האויב אסף בידו את אחד הפצועים ופינה אותו לאחור לקבלת טיפול. למרות פציעתו סירב סמ"ר אמסילי להתפנות ונשאר לחפות על חבריו במקלעו עד לגמר הלחימה.

  סמ"ר ישראל בן לולו, לוחם בגדוד 51 בגולני

  ב-26 ביולי, במהלך קרב שהתנהל בין גדוד 51 לבין עשרות מחבלים במרחב בנת ג'ביל, פעל סמ"ר בן-לולו לחילוץ הפצועים לאחור לאחר שנפצעו מפקד וסמל המחלקה. החילוץ התבצע במשך שעות ארוכות תחת אש מכיוונים רבים ומטווחים קרובים תוך סיכון אישי גבוה. סמ"ר בן-לולו נכנס לשטח ההשמדה מספר פעמים וחירף נפשו כדי לחלץ את רעיו הפצועים והחללים.

  סגן אריאל ג'ינו, מפקד צוות ביחידת אגוז

  ב-20 ביולי נעו סגן ג'ינו וצוותו במהלך כיבוש כפר מארון א-ראס ונורה עליהם מטח טילי נ"ט (נגד טנקים) - שגרם לפציעה של רבים מחיילי הכוח וביניהם מפקד הפלוגה. סגן ג'ינו נטל את הפיקוד וארגן את חילוץ הנפגעים תחת אש כבדה. משהבחין שחסרים שני לוחמים שב לנקודת האירוע ולא נח עד לאיתורם. במהלך תקרית זו נהרג לוחם נוסף וגופתו לא נמצאה שעות רבות. סגן ג'ינו המשיך לפעול בשטח אש עד למציאתה. גם משנפצע קשה בלסתו המשיך לפקד על אנשיו בתנועות ידיים.

  סגן אבי דויטש, מ"מ בגדוד 46, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט התקדם כוח של חטיבה 401 מרכס א-טייבה לנחל הסלוקי ובמהלך התנועה נורה לעברו מטח טילי נ"ט (נגד טנקים). בעת חילוץ הטנק שלו זיהה סגן דויטש טנק תקוע בשטח המאוים ויצא בריצה אליו. עם הגיעו הבין כי המפקד נכנס לתא הנהג על מנת לתפעל תקלה ועל כן עלה אל הצריח וכיוון את הטנק למקום מבטחים. במהלך ההיחלצות נפגע הטנק מטיל נ"ט וסגן דויטש נפגע מרסיסים בפניו ובעינייו. למרות הפציעה, ירד מהעמדה וחילץ את החיילים מן הטנק הפגוע.

  רס"ן (מיל') נמרוד הלל ז"ל, מ"מ צמ"ה בגדוד הנדסה של עוצבת "מרכבות הפלדה"

  ב-10 באוגוסט פיקד רס"ן הלל ז"ל על שני צוותים שעסקו בבניית מגנן. על מנת הבטחת בנייה ראויה התנדב לעלות על הדחפור כאיש צוות שלישי, למרות איום טילי הנ"ט (נגד טנקים). במהלך ביצוע המשימה נפגע הדחפור מטיל ורס"ן הלל ז"ל, שהתנדב ללחימה למרות ששוחרר לביתו על ידי מפקדיו נהרג במקום.

  סא"ל (מיל') אברהם (ברימו) כהן, יועץ בתחום ההנדסה לגדוד 603 ולגדוד "כיסופי המחץ״

  בימי המלחמה הראשונים התנדב סא"ל כהן, קצין מילואים בן 50 לתרום מניסיונו ההנדסי. הוא סייע לאוגדה 162, התנדב לחבור למפקד גדוד הנדסה "להב" וסייע בפריצת הציר לכפר טייבה, במהלכה נפגעו דחפורים וטנקים. סא"ל כהן היה בין הראשונים לחלץ את הנפגעים. בהמשך חבר לגדוד "המחץ" והיה שותף לפריצת הציר לסלוקי ומשם לע'נדוריה, כשהוא הולך ברגל לצד ראש הכוח. כך מצא מלכודים ומצבורי תחמושת רבים. סא"ל כהן הפגין רוח התנדבות, יוזמה ואומץ לב.

  סמל אלכסנדר סירינקו, גדוד 51, גולני

  ב-26 ביולי, התנהל קרב בין גדוד 51 לבין עשרות מחבלים במרחב בנת ג'ביל. סמל סירינקו, חייל בודד בן 25 וצלף במקצועו, תפס עמדת אש מתוך חלון של מבנה מאוים. הוא עמד בה ובעמדה חלופית כעשר שעות רצופות ללא תזוזה כשהוא יורה ללא הפסקה כדי לחפות על חבריו. לאחר פגיעה בעמדתו עף לאחור וספג רסיסים, אולם שב והמשיך לירות. בהמשך איבד את שמיעתו ותקשר עם רעיו בסימני ידיים.

  סרן ד"ר הייתם סעב, רופא במפקדת קרפ"ר

  ב-25 ביולי הותקף מבנה בו שהו לוחמי גולני בטילי נ"ט ורבים נפצעו. סרן ד"ר סעב, שהתנדב לצאת לקרב והכיר את לוחמי הפלוגה לראשונה רק שעות קודם לכן, נפצע בעייניו ואיבד את ראייתו כמעט לחלוטין. עקב פגיעה באוזניו איבד גם את שמיעתו. למרות זאת, המשיך לטפל בפצועים כשהוא נעזר בסובבים אותו כדי לאתר את הפציעות. הוא סירב להתפנות עד אשר חולץ אחרון הפצועים מן השטח ונשאר יממה שלמה עם הכוח לאחר פציעתו.

  סמ"ר מיכאל סקריצקי, מ"כ בפלוגה המצבעית של גדוד 890, חטיבת הצנחנים

  בין ה-1 ל-2 באוגוסט נפגעו מפקד הפלוגה וסגנו בפלוגתו של סמ"ר סקריצקי. מפקד המחלקה תפס את מקום המ"פ וסמ"ר סקריצקי את מקום המ"מ. הוא פיקד על הלחימה במשך שעות רבות בביטחון ומקצועיות, פיקח על הטיפול בפצועים ודאג לעידוד הלוחמים. הכוח בפיקודו הצליח להרוג שלושה מחבלים.

  סמ"ר דמיטרי קמשילין, מכונאי טנקים, גדוד 9, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט נכנס גדוד 9 של חטיבה 401 לקרב במעבר נחל הסלוקי. סמ"ר דמיטרי קמשילין, מכונאי טנקים בגדוד, הביע רצון עז להשתלב ככל שיוכל בלחימה. במהלך הקרב נפגעו טנקים סביבו. סמ"ר קמשילין יצא מהטנק בו שהה, נכנס אל הטנקים הבוערים מספר פעמים וחילץ פצועים למרות התפוצצות פגזים בסמוך אליו ושאיפת גז רעיל, שהביא אותו לסף עילפון.

  סרן אלכסנדר (סשה) שוורצמן ז"ל, סמ"פ בפלוגה ג' של גדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי, עם תחילתו של קרב בין גדוד 51 לעשרות מחבלים במרחב בנת ג'ביל, חזר סרן שוורצמן ז"ל פעמים רבות אל שדה הקרב תחת אש כבדה על מנת לחלץ את פקודיו. במהלך פינוי הנפגעים נפגע מרסיסים רבים ומקליעים. בדיווחיו למג"ד על מהלך הקרב השמיט כי נפצע. כשבאו פקודיו לחלצו סירב להתפנות והפנה את מחלציו לפצועים אחרים באמרו כי חילוצם קודם לשלו. הוא נהרג מאש האויב בעת שחולץ לבסוף לאחור.

  סרן יונתן שטבון, קמב"ץ בגדוד 51

  ב-26 ביולי, במהלך קרב שהתנהל בין גדוד 51 לבין עשרות מחבלים במרחב בנת ג'ביל, היה סרן שטבון מרוחק מאזור הלחימה. משהתחוורה הפגיעה הקשה בשרשרת הפיקוד של הפלוגה שנפגעה התעקש לחבור אליה. עם הגעתו סימן את מקומו למסוקי הקרב ואפשר למג"ד ליצור תמונת מצב. סרן שטבון התקדם תחת אש כבדה וחילץ פצועים והרוגים מהשטח תוך פיקוד על לוחמי הפלוגה. הגעתו לאזור הייתה מכרעת לניהול הקרב הפלוגתי וחילוץ הפצועים וההרוגים.

  סגן יותם שש, מפקד צוות בפלס"ר 401

  ב-12 באוגוסט נטל צוות מפלס"ר 401, בפיקודו של סגן שש - חלק בקרבות בכפר ע'נדוריה. צוות אחר של הפלס"ר נתקל במחבלים וחמישה מלוחמיו נפצעו. סגן שש הוביל את חייליו למקום ההיתקלות תחת אש כבדה ועסק בחילוץ הפצועים. מאוחר יותר הוביל הקצין משימת חילוץ נוספת, בה נתן סגן שש דוגמה אישית לחייליו ורץ חשוף לאש במדרון קדמי כדי לאפשר חילוץ מהיר של הפצועים.

 • סמל צלש

  צל"ש אלוף

  סמ"ר (מיל') יונתן ז'נו, לוחם בגדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי נתקלה פלוגה של גדוד 51 בעשרות רבות של מחבלים במרחב בנת ג'ביל. בקרב הקשה הכוח ספג שבעה הרוגים ו-24 פצועים - ביניהם הסמ"פ ומפקדים נוספים. סמ"ר ז'נו נכנס לשדה הקרב תחת אש על מנת לחלץ את הנפגעים. סמ"ר ז'נו היה הרוח החיה בפלוגה, העלה את מורל הלוחמים והמפקדים, והוביל ללכידות הכוח.

  סרן דני, מכונאי מוטס

  ב-26 ביולי סרן דני הוקפץ יחד עם צוות מסוק "ינשוף" לחילוץ פצועים שנפגעו בקרב בבנת ג'ביל. באזור החילוץ התנהל קרב, ושטח הנחיתה היה תחת איום ממשי. למרות זאת צוות המסוק התעקש להמשיך במשימת החילוץ שנערכה מתוך שדה הקרב באור יום מלא תוך סיכון גבוה מאוד, ובכך התוו את הדרך לחילוצים נוספים.

  סמ"ר עוז צמח ז"ל, מפקד צוות טנק, גדוד 53, חטיבה 188

  ב-12 באוגוסט במרחב בנת ג'ביל, נפתחה לעבר כוח שריון מגדוד 53 אש כבדה של טילי נ"ט ופגעה באחד הטנקים. מפקד הטנק נפצע וחדל מלתפקד. הטען לקח פיקוד על הטנק אך התקשה לחלצו לאחור. סמ״ר צמח ז"ל, שפיקד על צוות טנק סמוך, נכנס לעמדת חיפוי כדי לירות לעבר האיום ולסייע לטנק השני להחלץ מהמרחב המאוים. הטנק נכנס לעמדה כשהוא חשוף, באור יום ותחת אש תופת. עוז ז"ל הדריך את טען הטנק השני שתפס את עמדת המפקד כיצד לכוון את הטנק ולהגיע למגנן. עם סיום פעולת החילוץ נפגע הטנק של סמ״ר צמח ז"ל מטיל וכל אנשי הצוות נהרגו.

  סמ"ר יוסף אביטבול ז"ל, לוחם בגדוד 51, חטיבת גולני

  במהלך קרב במרחב בנת ג'ביל בין פלוגה של גדוד 51 לעשרות מחבלי חזבאללה סייע סמ״ר אבוטבול ז"ל לחילוץ חבריו. במהלך הלחימה נפצע ברגלו מרסיסים אך המשיך לסייע בפינוי נפגעים עד אשר פונה לבית החולים. לאחר טיפול ראשוני סירב להתאשפז ועזב את בית החולים על מנת לחזור לחבריו. בלחימתו בקרב במרחב שקיף א-נימל נהרג.

  רס"ן אור, מפקד יחידה בשייטת 13

  ב-4 באוגוסט, רס"ן אור פיקד על פעילות מיוחדת של שייטת 13 בצור על אף פציעתו באורח קשה.

  סמ"ר (מיל') ארן אליהו, חובש פלוגתי, גדוד 51, חטיבת גולני

  סמל אליהו תפקד כחובש פלוגתי בפלוגה של גדוד 51, שנתקלה בעשרות רבות של מחבלים במרחב בנת ג'ביל, והעניק טיפול רפואי באירוע רב נפגעים. הוא פעל תחת אש ובקור רוח והגיש עזרה ראשונה לפצועים.

  סמל תמיר אלמקייס, חובש בגדוד "רותם" של חטיבת גבעתי

  במסגרת פעילות מבצעית בלבנון ב-23 באוגוסט, במהלך הפסקת האש, עלה כוח של יחידת גבעתי על שדה מוקשים וכתוצאה מכך נהרג חייל ונפצעו ארבעה נוספים. סמל אלמקייס חבר יחד עם הרופא הגדודי לפצועים בתוך שדה המוקשים תוך שהוא מבצע דיקור בקרקע, ללא הכשרה לעניין זה. בנוסף לכך הוא טיפל בשלושה אירועי נפגעים שהתרחשו ברצף בתוך שדה המוקשים, לרבות במג"ד שנפגע מרסיסים. למרות המגבלות בשטח העניק סמל אלמקייס טיפול רפואי איכותי ומקצועי.

  סמ"ר אלכסנדר בונימוביץ ז"ל, לוחם בצוות טנק, גדוד 46, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט, תוך כדי קרב באזור חרבת אל כסיף, התנדב סמ"ר בונימוביץ ז"ל לתפקיד הנהג בצוות הטנק של רס"ן בניה ריין ז"ל. הוא השתתף במבצעי חילוץ, פינוי והבאת אספקה תחת אש. סמ״ר בונימוביץ ז״ל הפגין נחישות, דוגמא אישית ורוח התנדבות.

  סרן אליאל בן יהודה ז"ל, מפקד מחלקת הסיור בפלוגה המסייעת בחטיבת כרמלי

  ב-13 באוגוסט, מחלקת הסיור של הפלוגה בפיקודו של סרן בן יהודה ז"ל התמקמה כדי להגן על כוחות שתקפו בתים בכפרים מהם הגיעו מטחי ירי. בעת חילופי אש בין כוחות צה"ל לבין חזבאללה נורה טיל נ"ט (נגד טנקים) לאחת העמדות ונפצעו מספר לוחמים. סרן אליאל ז"ל פעל בראש הכוח לחילוץ הנפגעים כשהם חשופים מול האויב. לאחר כמה דקות פגע טיל נ"ט נוסף במבנה שאליו פונו הפצועים. במהלך חילוץ הפצועים לאחור נהרג סרן בן יהודה ז"ל.

  סמ"ר דן ברויר ז"ל, נהג בצוות טנק, גדוד 53, חטיבה 188

  ב-12 באוגוסט במרחב בנת ג'ביל, נפתחה לעבר כוח שריון מגדוד 53 אש כבדה של טילי נ"ט (נגד טנקים) ופגעה באחד הטנקים. מפקד הטנק נפצע וחדל מלתפקד. הטען לקח פיקוד על הטנק אך התקשה לחלצו לאחור. סמ״ר ברויר ז"ל, שתפס בטנק הסמוך את עמדת הנהג, נכנס עם צוותו לעמדת חיפוי כדי לירות לעבר האיום ולסייע לטנק השני להחלץ מהמרחב המאוים. הטנק נכנס לעמדה כשהוא חשוף, באור יום ותחת אש תופת. עם סיום פעולת החילוץ נפגע הטנק של סמ״ר ברויר ז"ל מטיל וכל אנשי הצוות נהרגו.

  סגן חיים ברקוביץ, מפקד צוות בגדס"ר גולני

  ב-31 ביולי, בשעת השתלטות על אחד הבתים בכפר מחיבב נפתחה אש מחבלים על כוח של גדס"ר גולני. סגן ברקוביץ נכנס לבית והחל להשיב אש למקור הירי וכך הרג שני מחבלים. במהלך חילופי האש נפתח לעבר לוחמי הגדס"ר ירי משלושה כיוונים נוספים ושלושה לוחמים נפגעו. הכוח בפיקודו של סגן ברקוביץ פעל לפנות את הפצועים לטיפול רפואי תחת אש כבדה. לאחר הפינוי חזר הכוח ללחימה באותו המרחב. סגן ברקוביץ הראה במעשיו רוח לחימה, יוזמה ואומץ לב.

  רס״ן (מיל׳) יהודה דוד ג'אן לוק, רופא בגדוד 932, חטיבת הנח"ל

  רס"ן ד"ר ג'אן לוק, רופא במילואים בן 53, התנדב לגדוד 932 מתוך מחויבות אישית עמוקה ורצון להיות שותף ולתרום את חלקו למרות היותו בגיל המאפשר לו לקבל פטור משירות המילואים. במהלך הלחימה בגזרה המערבית לסלוקי, הוא לחם תחת אש והפגין מקצועיות, אומץ לב וערכיות. הוא היווה דוגמה ללוחמים הצעירים בנכונותו להיות לפָנים ולסייע בטיפול בנפגעים. בקרב בע'נדוריה סחב פצוע מרחק רב. עם סיום הקרב, כשניתנה לו האפשרות לחזור לארץ, סירב והתעקש להישאר עם הלוחמים.

  סמ"ר אדם גורן ז"ל, לוחם בצוות טנק, גדוד 46, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט, תוך כדי קרב באזור חרבת אל כסיף, התנדב סמ"ר גורן ז"ל לתפקיד הטען בצוות הטנק של רס"ן בניה ריין ז"ל. הוא השתתף במבצעי חילוץ, פינוי ותספוק תחת אש. סמ״ר גורן ז״ל הפגין נחישות, דוגמא אישית ורוח התנדבות.

  סמ"ר (מיל') עידן גלעדי, לוחם בגדוד 890, חטיבת הצנחנים

  סמ"ר (מיל׳) עידן גלעדי הפגין דבקות במשימה, חתירה לניצחון ואומץ לב במהלך קרב של הגדוד בכפר עיתה א-שעב, ב-1 באוגוסט. הוא המשיך לקחת חלק פעיל בלחימת הכוח חרף פציעתו.

  סרן אחסאן דקסה, מ"פ בגדוד 75, חטיבה 7

  בעת פעילות בכפר עיתה א-שאב נכנס כוח צנחנים אל הכפר ונפגע מירי טילי נ"ט (נגד טנקים). מירי זה נהרג חייל ונפצעו שניים. סרן דקסה היה בעמדת חיפוי וקיבל דיווח על כוח שנפגע. הוא החליט להשאיר שני טנקים בעמדה ולנוע לבדו בכפר למרות איום הטילים ולמרות החשש להפגע. דקסה זיהה את מקור הירי על כוח הצנחנים ופעל במטרה לפגוע בו, לפנות את הנפגעים ולחלץ את הטנק מהכפר.

  סמ"ר יהודה וורדשיים, לוחם בגדוד 101, חטיבת הצנחנים

  ב-1 באוגוסט, סמ"ר יהודה וורדשהיים היווה דוגמה אישית והפגין רוח לחימה כשחזר לקרב למרות פציעתו.

  רס"ן (מיל') עמית זאבי, מ"פ במילואים באוגדה 98

  רס"ן זאבי התנדב ליחידת מגלן. לאחר פציעתם של לוחמים רבים בקרב ב-19 ביולי, הוא פיקד על הכוח והוביל אותו להסתערות; כל זאת על אף שלא היה חלק אורגני מהכוח.

  סמ"ר רמי זיתוני, נגד קשר

  ב-14 ביולי נפגעה ספינת הטילים אח"י חנית מטיל חוף-ים של חזבאללה. סמ"ר זיתוני, נגד הקשר של אח"י חנית, גילה חדות ואומץ לב כהשפיע על בקרת הנזקים. יחד עם חבריו זכה לקבל צל"ש על כך שהתנדב על דעת עצמו להיכנס שוב ושוב למדורים בוערים בספינה, על מנת לאתר ניצולים ולחלצם.

  סרן אורי, טייס מסוק ״ינשוף״

  ב-26 ביולי הוקפץ סרן אורי יחד עם צוות מסוק "ינשוף" שהטיס על מנת לחלץ פצועים שנפגעו בקרב בבנת ג'ביל. החילוץ התבצע בשדה הקרב, ושטח הנחיתה נמצא תחת איום ממשי. למרות הסיכון הגבוה צוות המסוק התעקש להמשיך במשימת החילוץ, שנערכה באור יום מלא תוך סיכון גבוה מאוד, ובכך התוו את הדרך לחילוצים נוספים.

  סמ"ר (מיל') יצחק טרנטו, לוחם בגדוד 931, חטיבת הנח"ל

  ב-12 באוגוסט, בכפר ע'נדוריה, נפצע מפקד הכוח בו לחם סמ"ר (מיל׳) טרנטו. סמ"ר טרנטו גילה מנהיגות והוביל את חבריו למילוי המשימה ללא תנאי באומץ ובקור רוח.

  סגן אמיר יבניאלי, קצין מנחית, אח"י חנית

  ב-14 ביולי נפגעה ספינת הטילים אח"י חנית מטיל חוף-ים של חזבאללה. סגן יבניאלי, קצין המנחת באח"י חנית, גילה יוזמה ואומץ לב כשסיכן את חייו על מנת להציל חיים חרף פציעתו. יחד עם חבריו, זכה לקבל צל"ש על כך שהתנדב על דעת עצמו להיכנס שוב ושוב למדורים בוערים בספינה, על מנת לאתר ניצולים ולחלצם.

  סמ"ר עומר יניב, לוחם בגדוד 890, חטיבת הצנחנים

  ב-1 באוגוסט, במהלך הקרב בעיתה א-שעב - נפתחה על הכוח בו לחם סמ"ר יניב אש ממספר מוקדים וכתוצאה ממנה נהרג לוחם ולוחמים נוספים נפצעו. בשלב זה נטל סמ"ר יניב אחריות על הכוח שנותר בבית, ארגן את קבוצת הלוחמים שלא נפגעו ותחת פיקודו פגע הכוח בחוליית האויב וסוכלו נסיונות ההתקפה על הבית. לאורך כל האירוע עבר סמ"ר יניב בין לוחמי המחלקה ונטע בהם ביטחון.

  סגן שלומי כהן, מ"מ חבלה בגדוד 101, חטיבת הצנחנים

  ב-1 באוגוסט כוח של חזבאללה תקף את המתחם בו שהתה פלוגת החוד של גדוד 101. סגן כהן הפגין דבקות במשימה, חתירה לניצחון ומקצועיות כאשר יצא להשיב ציוד חיוני של הפלוגה, תוך חתירה למגע והפגנת אומץ לב תחת אש.

  סגן (מיל') שלומי כהן, מפקד חוליית פינוי רפואי

  ב-20 ביולי סגן (מיל') כהן, שפיקד על חוליית הפינוי הרפואי הוקפץ יחד עם צוות מסוק "ינשוף" לחילוץ לוחם שנפגע בקרב בכפר עיתה א-שעב. חילוץ זה נעשה תוך סיכון גבוה של צוות המסוק, שפעל בתנאים מורכבים בשדה הקרב. סגן כהן הוביל ביצוע יעיל ומהיר של חילוץ לא שגרתי תוך כדי ריחוף.

  סמ"ר הרן לב ז"ל, טען בצוות טנק, גדוד 53, חטיבה 188

  ב-12 אוגוסט במרחב בנת ג'ביל, נפתחה לעבר כוח שריון מגדוד 53 אש כבדה של טילי נ"ט (נגד טנקים) ופגעה באחד הטנקים. מפקד הטנק נפצע וחדל מלתפקד. הטען לקח פיקוד על הטנק אך התקשה לחלצו לאחור. סמ"ר לב ז"ל, ששירת בצוות הטנק הסמוך, נכנס לעמדת חיפוי כדי לירות לעבר האיום ולסייע לטנק השני להחלץ. הטנק נכנס לעמדה כשהוא חשוף, באור יום ותחת אש כבדה. הרן לב ז"ל וצוותו סייעו לחלץ את הטנק לאחור. עם סיום פעולת החילוץ נפגע הטנק של סמ"ר לב ז"ל מטיל וכל אנשי הצוות נהרגו.

  סרן אדם להב, קצין סיוע המסוקים באח"י חנית

  ב-14 ביולי נפגעה ספינת הטילים אח"י חנית מטיל חוף-ים של חזבאללה. סרן להב, קצין סיוע המסוקים באח"י חנית, גילה יוזמה ואומץ לב כשסיכן את חייו על מנת להציל חיים חרף פציעתו. יחד עם חבריו לאונייה, זכה לקבל צל"ש על כך שהתנדב על דעת עצמו להכנס שוב ושוב למדורים בוערים בספינה על מנת לאתר ניצולים ולחלצם.

  סמל אלכסנדר (סשה) לוגובינסקי, לוחם וחובש בגדוד 12, חטיבת גולני

  בעת פעילות בכפר מחיבב, נערכו סריקות למציאת אמל"ח ופעילי חזבאללה. סגן מפקד הכוח איתר בכפר רכב חשוד ובו אמל"ח ממולכד. ניתנה הוראה לירות לתוך הרכב מטווח קצר. הרכב התפוצץ וסגן מפקד הכוח, סמל לוגובינסקי ושלושה חיילים נוספים נפצעו. סמל לוגובינסקי נפצע בעינייו והעניק בעיוורון טיפול רפואי לסגן מפקד הכוח באמצעות מישוש, ובכך הציל את חייו.

  סמ"ר אורי גרוסמן ז"ל, לוחם בצוות טנק, גדוד 46 חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט, תוך כדי קרב באזור חרבת אל כסיף, התנדב סמ"ר גרוסמן ז"ל לתפקיד התותחן בצוות הטנק של רס"ן בניה ריין ז"ל. הוא השתתף במבצעי חילוץ, פינוי והעברת אספקה תחת אש. סמ״ר גרוסמן ז״ל הפגין נחישות, דוגמא אישית ורוח התנדבות.

  סמ"ר (מיל') דניס מויסייב, תותחן בצוות טנק גדוד 82, חטיבה 7

  ב-19 ביולי נכנסו ארבעה טנקים למארון א-ראס. עם הכניסה נפגע טנק המ"פ מטיל וזה איבד את ראייתו לדקות אחדות. סמ"ר מויסייב, ששירת כתותחן בצוות הטנק, הגיש למפקד סיוע רפואי והמשיך לירות במקלעים באופן מדויק לעבר מקור הירי. בכפר נפצע גם תותחן טנק המ"מ, וסמ"ר מויסייב פרק מטנק המ"פ המושבת, החליף את התותחן הפצוע והמשיך להלחם.

  סרן (מיל') חנני מזרחי, מ"מ בגדוד 9, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט, במהלך קרבות בכפר ע'נדוריה, ארגן סרן מזרחי כוח חילוץ, פיקד עליו, העביר דיווחים וסייע בחילוץ פצועים מטנק המ"פ הבוער. הוא ביצע נסיונות החיאה עד הגעת כוח החילוץ ולאחר מכן סייע בפינוי הפצועים לשטח הכינוס הגדודי.

  סא"ל רפי מילוא, מפל"ג לוחמים בשייטת 13

  סא"ל מילוא היווה דוגמה אישית ומופת עבור פקודיו לאורך כל תקופת הלחימה. צל"ש זה הוא השני שקיבל.

  סמל ינון (יגאל) ניסן ז"ל, תותחן בטנק, גדוד 53, חטיבה 188

  ב-12 באוגוסט באזור בנת ג'ביל, נפתחה לעבר כוח שריון מגדוד 53 אש כבדה של טילי נ"ט (נגד טנקים). מפקד הטנק נפצע וחדל מלתפקד. הטען לקח פיקוד על הטנק אך התקשה לחלצו לאחור. ינון ז"ל, שהיה בטנק אחר, נכנס לעמדת חיפוי כדי לירות לעבר האיום ולסייע לחילוץ. הטנק נכנס לעמדה כשהוא חשוף, באור יום ותחת אש כבדה. עם סיום פעולת החילוץ של הטנק נפגע הטנק של ינון ז"ל נפגע מטיל וכל אנשי הצוות נהרגו.

  סרן (מיל') דוד ספקטור, רופא חוליית הפינוי הרפואי

  ב-20 ביולי הוקפץ סרן (מיל') ד"ר ספקטור יחד עם צוות מסוק "ינשוף" לחילוץ לוחם שנפגע בקרב בכפר עיתה א-שעב. חילוץ זה נעשה בתנאים מורכבים תוך סיכון גבוה של צוות המסוק בשדה הקרב. במהלך הפינוי ביצע סרן (במיל') ד"ר ספקטור פעולות רפואיות קריטיות בתנאים קשים ובכך הציל את חייו של הלוחם.

  רס"ן (מיל') ד"ר שמואל ענבר, רופא ביחידת מגלן

  ב-9 באוגוסט, פגיעת טילי נ"ט בבית בו שהה כוח מהגדוד גרמה למותם של תשעה מלוחמי הגדוד ולפציעתם של 30 מהם. רס"ן (מיל׳) ד"ר ענבר, אשר שהה בבית הסמוך, חבר לכוח שנפגע, טיפל בפצועים והציל חיי לוחמים.

  סמ"ר (מיל') סטיבן פרידלנד, פרמדיק, פלס"ר 401

  סמ"ר פרידלנד הפגין דבקות במשימה וחתירה לניצחון. במהלך היתקלות עם מחבלים ב-12 באוגוסט בכפר ע'נדוריה, הוא טיפל ופינה פצועים תוך סיוע בחילוצם תחת אש.

  סרן אלעד צורי, מ"פ בגדוד 82, חטיבה 7

  ביום הלחימה הראשון טנק מפלוגתו של סרן צורי עלה על מטען וכל אנשי הצוות נהרגו. בפיקודו של סרן צורי נכנס טנק נוסף ללבנון, נע תחת אש, נפגע מירי טילי נ"ט (נגד טנקים) אך המשיך לעלות לעמדות ולבצע ירי מדויק לעבר האויב. בהמשך הלחימה הפלוגה הוכפפה לגדוד הסיור של חטיבת הצנחנים וקיבלה משימה להוביל את הגדוד לכיבוש כפר מארון א-ראס, שם נתקל הכוח במארב נ"ט. מהירי איבד סרן צורי את ראייתו, אך המשיך לפקד על הטנק, לירות אל מקורות האש, ולחלץ אנשי צוות פגועים של טנק הסמוך לו. הוא התפנה לקבלת טיפול רפואי רק לאחר יומיים.

  סגן אליעזר קהן, מפקד בפלס"ר צנחנים

  ב-20 ביולי פיקד סגן קהן על קרב במארון א-ראס. הוא יצא עם לוחם נוסף מחוץ למבנה כדי להשתלט על בית נוסף ובדרכם תפסו מחסה בגרם מדרגות. מחבל השליח לעברם רימון מטווח קצר, סגן קהן אחז ברימון תוך סיכון עצמי רב והשליך אותו חזרה לעבר המחבל. הרימון התפוצץ והרג את המחבל. באירוע נוסף בבנת ג'ביל ב-7 באוגוסט הוביל סגן קהן את צוותו, עת נתקלו במחבלים בכניסה למבנה והיו בנחיתות מספרית במשך דקות ארוכות. סגן קהן הצליח לחלץ את לוחמיו מתוך המבנה, אולם משהבחין שנשכח בו ציוד שב עם לוחמיו אל תוך האש להביאו.

  סרן ד"ר מרינה קמינסקי, קצינת רפואה בגדוד 52, חטיבה 401

  סגן ד"ר קמינסקי פעלה בכלל הגזרות בהן נלחם גדוד 52; בנת ג'ביל, מיס-אל-ג'בל וקנטרה. ד"ר קמינסקי נטלה חלק במספר חילוצים, כולל באירועים מורכבים ביותר וטיפלה הן בחיילים מהגדוד והן בלוחמים מחטיבות החי"ר. בכל תקופה זו שהתה מרינה בטנק בתנאים קשים וללא מחליף. בקרב בקנטרה העניקה סיוע רפואי תחת אש ופעלה במקצועיות תוך דבקות במשימה.

  סרן (מיל') ד״ר אלכסנדר קפלון, רופא בגדוד שקד, חטיבת גבעתי

  במסגרת פעילות מבצעית בלבנון בשלב הפסקת האש, עלה כוח יחידת גבעתי על שדה מוקשים וכתוצאה מכך נהרג חייל ונפצעו ארבעה נוספים. סרן ד"ר אלכס קפלון חבר לפצועים תוך שהוא מבצע דיקור בקרקע ללא הכשרה לעניין זה, וטיפל בשלושה אירועי נפגעים שהתרחשו ברצף בתוך שדה המוקשים. בין היתר טיפל במפקד הגדוד שנפצע כתוצאה מפגיעת רסיסים. למרות המגבלות בשטח העניק טיפול רפואי איכותי ומקצועי.

  אל"ם (מיל') שרון, טייס קרב

  ב-26 ביולי הוזנק מסוק "ינשוף" שעליו פיקד אל"ם (מיל') שרון לחילוץ פצועים שנפגעו בקרב בבנת ג'ביל. באזור החילוץ התנהל קרב קשה ושטח הנחיתה נמצא תחת איום ממשי בעטייה של הפגזת מרגמות מתמשכת. צוות המסוק התעקש לחלץ את הכוח חרף הסיכון הרב. אל"ם (מיל') שרון הוביל לביצוע החילוץ הראשון במלחמה מתוך שדה הקרב ובאור יום מלא תוך סיכון גבוה מאוד, ובכך התווה את הדרך לחילוצים נוספים.

  סמ"ר יהונתן רוט, לוחם בגדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי, במהלך קרב שהתנהל בין פלוגה של גדוד 51 לבין עשרות מחבלים במרחב בנת ג'ביל, תפס סמ"ר רוט, שהתנדב ללחימה במהלך חופשה לקראת קורס קצינים, פיקוד בראש הכוח המחלץ והוביל את המחלקה ללא חיפוי אל מול פני האויב כדי לשתק ירי על כוחות הגדוד. במהלך הלחימה נפצע כשרסיס חדר לריאתו, אך המשיך להלחם בגבורה ובקור רוח תוך חיזוק ידי הלוחמים.

  רס"ן בניה ריין ז"ל, מ"פ שריון בגדוד 46, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט, במהלך נסיון חילוץ של לוחמים באזור חירבת אל כסיף, נפגע הטנק של רס"ן ריין ז"ל מטיל נ"ט (נגד טנקים) וכל אנשי צוותו נהרגו. המפקד הפגין דוגמה אישית, רוח לחימה, יוזמה ומנהיגות.

  רס"ל (מיל׳) אלעד רם ז"ל, סמל מחלקת הסיור, חטיבת כרמלי

  ב-13 באוגוסט, מחלקת הסיור של הפלוגה התמקמה בג'בל אבו טוויל, כדי להגן על כוחות שתקפו בתים בכפרים מהם הגיעו מטחי ירי. בעת חילופי אש בין כוחות צה"ל לבין חזבאללה נורה טיל נ"ט לאחת העמדות ונפצעו מספר לוחמים. רס"ל רם ז"ל פעל לחילוץ נפגעים ע"י נשיאת חבריו הפצועים על גבו. לאחר כמה דקות פגע טיל נ"ט (נגד טנקים) נוסף במבנה שאליו פונו הפצועים. בעת חילוץ הפצועים לאחור נהרג רס"ל אלעד רם ז"ל.

  סגן (מיל') ד"ר נועם רשף, רופא בגדחה"ן

  ב-9 באוגוסט, פגיעת טילי נ"ט (נגד טנקים) בבית בו שהה כוח מהגדוד גרמה למותם של תשעה מלוחמי הגדוד ולפציעתם של 30 מהם. סגן רשף ארגן את הטיפול, פיקד על ריכוז נפגעים והעניק סיוע רפואי לעשרות פצועים תחת אש. למחרת, חזר להלחם עם הגדוד עד תום הלחימה.

  סגן שלמה שובי, לוחם בגדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי, במהלך קרב שהתנהל בין פלוגה של גדוד 51 לבין עשרות מחבלים במרחב בנת ג'ביל, פיקד סגן שובי על כוח שמשימתו חילוץ החללים משטח ההשמדה. סגן שובי נכנס תחת אש מספר פעמים על מנת לחלץ נפגעים.

 • סמל צלש

  צל"ש מפקד אוגדה

  סמ"ר עמיר פולונסקי, נהג בצוות מ"פ בגדוד 53, חטיבה 188

  ב-8 באוגוסט נכנס צוות מגדוד 53 לפעולת חילוץ כוח צנחנים בכפר בנת ג'ביל. במהלכה נפגע טנק מארבעה טילי נ"ט שגרמו לפציעת חברי הצוות. למרות הפציעות ואובדן מערכת הקשר המשיך הצוות לנוע תחת אש עד אשר חברו לכוח וחילצו אותו.

  סמ"ר (מיל') אדם אזולאי, נהג בגדוד 9, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט טיפס טנק המ"פ בו לחם סמ"ר (מיל') אזולאי בציר העולה לכפר ע'נדוריה, שקרס במהלך התנועה והוביל לנתק משאר הפלוגה. כשעה ארוכה נלחם צוות הטנק בגבורה כשהמ"פ מנסה לחפש ציר תנועה חלופי. סמ"ר אזולאי המשיך לנהוג באופן עצמאי ותִפקד כאיש צוות אמיץ תחת אש עד לפגיעת שני טילי נ"ט בטנק. פגיעה זו הובילה למותו של מפקד הפלוגה ולמותם של שני חבריו לצוות.

  סמל (מיל') איתי בנאל, טען בצוות טנק מ"פ בגדוד 53, בחטיבה 188

  ב-8 באוגוסט נכנס צוות מגדוד 53 לפעולת חילוץ כוח צנחנים בכפר בנת ג'ביל. במהלכה נפגע טנק מארבעה טילי נ"ט, שגרמו לפציעתו של סמל (מיל') בנאל מרסיסים בצווארו וידיו. למרות הפגיעה ואובדן מערכת הקשר המשיך הצוות לנוע תחת אש עד אשר חברו לכוח וחילצו אותו.

  סג"ם אריאל ברבי, לוחם בגדוד 101, חטיבת הצנחנים

  במהלך פעילות התקפית בכפר א-טירי נפתחה אש על הכוח, שהביאה לפציעת המ"פ ולנתק בין סג"ם ברבי לשאר הלוחמים. סג"ם ברבי החל להעביר תמונת מצב מדויקת לאחור תחת אש, בקור רוח ובמקצועיות. במהלך חילוץ הלוחמים לאחור קיבל החלטות נכונות והתעקש להתפנות אחרון.

  רס"ן (מיל') יוסף ברגר, סמג"ד בעוצבת "נשר"

  ב-12 באוגוסט נע רס"ן ברגר לעבר טנק שנפגע באזור חרבת אל כסיף וגילה שצוות הטנק הרוג למעט הנהג. רס"ן ברגר התעקש להיכנס לטנק הפגוע מספר פעמים ולחלץ את הנהג, למרות סכנת ירי נ"ט ואדי הגזים הרעילים.

  סרן אריה ברגר, קמב"ץ גדוד 53, חטיבה 188

  ב-8 באוגוסט, סמוך לכפר עינתא, במהלך חבירת כוח מגדוד 53 לכוחות חטיבת הצנחנים - נפגע כלי צמ"ה והצוות שבתוכו. סרן ברגר הבחין במצב וקפץ לכלי דרך שטח שנחשד כממוקש על מנת לחלץ את הנפגעים. באירוע נוסף נמנה עם הראשונים שרצו לחלץ את הפצועים.

  סרן שי ברנשטיין ז"ל, מ"פ בגדוד 9, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט טיפס טנק המ"פ עליו פיקד סרן ברנשטיין ז"ל בציר העולה לכפר ע'נדוריה, שקרס במהלך התנועה והוביל לנתק משאר הפלוגה. משנפגע טנק נוסף, ניגש סרן ברנשטיין ז"ל לחלצו תחת ירי נ"ט ובמקביל חיפש ציר חלופי. הוא נהג בקור רוח תחת אש תוך דיווח לאחור עד לפגיעת שני טילים בטנק בפיקודו, שהובילה למותו שלו ושל שני לוחמים בצוות.

  סמ"ר יותם גלבוע ז"ל, פרמדיק ביחידת מגלן

  ב-19 ביולי נתקל הכוח בו פעל סמ"ר גלבוע ז"ל בחוליית מחבלים. חברו לצוות נפגע, וסמ"ר גלבוע זינק קדימה למרות האש הכבדה וללא פקודה, על מנת להעניק לו סיוע רפואי. במהלך פעולה זו נפגע ונהרג מאש האויב. במעשה זה הפגין אומץ לב יוצא דופן וחירף את נפשו על מנת לנסות להציל את חיי חברו.

  סגן חיים גלפנד, מ"מ בגדוד 9, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט נע סג"ם גלפנד לחציית הסלוקי עם כוח מגדוד 9. בהמשך נפגע טנק המג"ד מירי טילי נ"ט והתותח של סג"ם גלפנד התנתק ממקומו. הטנק המשיך להתקדם ללא תותח כשסגן גלפנד עודד את צוותו להמשך לחימה. במבואות ע'נדוריה קרס הציר הטנק עליו פיקד ונוצר נתק משאר הפלוגה. משנפגע טנק המ"פ מירי נ"ט, רץ אליו סגן גלפנד והביא אנשי צוות לחילוץ הפצועים. הוא נכנס פעמים רבות לטנק למרות המחנק וניסה בכל כוחותיו להחיות את הפצועים כשהם במצב אנוש, תחת איום נ"ט.

  סמ"ר עידו גרבובסקי ז"ל, תותחן בגדוד 9, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט טיפס טנק המ"פ בו לחם סמ"ר גרבובסקי ז"ל בציר העולה לכפר ע'נדוריה, שקרס במהלך התנועה והוביל לנתק משאר הפלוגה. כשעה ארוכה נלחם צוות הטנק בגבורה כשהמ"פ מנסה לחפש ציר תנועה חלופי. סמ"ר גרבובסקי ז"ל איתר מטרות, דיווח למ"פ על ממצאיו ותִפקד כאיש צוות אמיץ תחת אש, עד לפגיעת שני טילי נ"ט בטנק. פגיעה זו הובילה למותו ולמותם של מפקד הפלוגה וחברו לצוות.

  סמ"ר יהונתן סרגיי (פוקס) וולסיוק ז"ל, לוחם בגדוד אגוז בחטיבת גולני

  ב-20 ביולי, במהלך קרב מארון א-ראס - נפגע כוח מיחידת אגוז ובו המ"פ, שנהרג. סמ"ר וולסיוק ז"ל, עולה חדש וחייל בודד, היה בכוח חילוץ הנפגעים. במהלך הפינוי ביקש מאחד הלוחמים להחליפו על מנת שיוכל לשוב לזירת הקרב ולחלץ פצועים נוספים. בפעולה זו נפגע מאש אויב ונהרג במקום. הוא הוכרז כנעדר עד שנמצאה גופתו לאחר שעות ארוכות.

  סמ"ר (מיל') מיכאל זמיר, לוחם בחטיבת הניוד

  ב-9 באוגוסט לחם הגדוד בגזרת דבל, ובמהלך הקרב נורו שני טילי נ"ט לעבר הכוח ששהה בתוך מבנה בפאתי הכפר. מהירי נהרגו תשעה לוחמים ונפצעו 30. סמ"ר (מיל') זמיר הגיע במהירות לנקודת האירוע והחל לטפל בפצועים. הוא הפגין מקצועיות ומסירות כשהמשיך בטיפול למרות שנפצע מפגיעת טיל נוסף במבנה, ומעשיו הובילו להצלת חיי רעיו.

  סמ"ר תמיר חי עסיס, לוחם ב"עורב", גדס"ר נח"ל

  ב-30 ביולי התמקם כוח מהגדס"ר בתוך מבנה. בעקבות התקפה שהחלה על הבית, קיבל סמ"ר חי עסיס את המשימה לאבטח את הפתח על מנת לאפשר מעבר בטוח לשאר הצוות. במהלך המעבר בין הקומות הוא נפגע מהתקפת אר-פי-ג'י אך המשיך להילחם פנים אל פנים עם מחבלים.

  רס"ן ברק חירם, מפקד פלוגה בסיירת אגוז, חטיבת גולני

  כוח לוחמים של פלס"ר גולני שנשא על גביו כמה פצועים ונע בגזרת יחידת אגוז נתקל בחוליית מחבלים. רס"ן חירם, מפקד פלוגה באגוז, יצא בראש חייליו אחרי החוליה והצליח לחסלה אחרי קרב קצר. תוך כדי הקרב נפגע בעיניו, העניק לעצמו טיפול רפואי מקומי וסירב להתפנות עד שהוכרע הקרב ומפקד אחר תפס את מקומו.

  סמ"ר (מיל') עידן יעקב, גדוד 9, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט נקלעה פלוגת טנקים מגדוד 9 למארב נ"ט במבואות ע'נדוריה. במטח זה נפגע טנק המ"פ, ומשראה זאת סמ"ר יעקב לא היסס ויצא לחלץ את הפצועים מהטנק תחת אש תופת. לאחר החילוץ עשה סמ"ר יעקב ככל שביכולתו על מנת להציל את חיי חבריו וביצע בהם נסיונות החייאה. גם לאחר שמתו מפצעיהם, נשארו סמ"ר יעקב וצוותו תחת אש לצדם וחיכו עד להגעת כוח חילוץ, מתוך הבנה כי אינם מתכוונים להשאיר אף אחד מאחור.

  סרן (מיל') איתי לבנון, סמ"פ שריון

  במהלך משימה נפגע טנק מהפלוגה מירי נ"ט, מה שהוביל לפיצוץ תחמושת והרג של ארבעה לוחמים. סרן (מיל') לבנון קיבל את הידיעה על האירוע, ארגן כוח חילוץ בפיקודו, חבר למחלקת חי"ר ופיקד עליה בביצוע סריקה ראשונית לאיתור ניצולים ונפגעים מהטנק. סרן (מיל') לבנון חילץ בעצמו את ההרוגים ואף התנדב לשוב שלוש פעמים אל זירת האירוע.

  סרן אמיר מאירי, מפקד דבורה

  ב-14 ביולי נפגעה ספינת הטילים אח"י חנית מטיל חוף-ים של חזבאללה. סרן מאירי ביצע פעולות כיבוי וחילוץ לאחר הפגיעה באח"י חנית תחת ערפל אי הודאות.

  סרן ד"ר אלעד מויסייב, רופא באגוז, חטיבת גולני

  במהלך לחימה במארון א-ראס נורו לעבר כוחות היחידה טילים רבים ונפגעו כמה לוחמים. סרן ד"ר מויסייב הגיע במהירות לנקודת האירוע והחל בחילוץ, מיון וטיפול של הפצועים תוך הפעלת סגלי הרפואה הכפופים לו - הכל תחת אש כבדה שנפגעו ממנה חיילים נוספים. נוסף על אירוע זה, הוא העניק טיפול רפואי ייחודי לקצין מהיחידה שהוביל להצלת חייו ולשיקומו של הקצין.

  סרן אורי מנדלבאום, מפקד דבורה

  ב-14 ביולי נפגעה ספינת הטילים אח"י חנית מטיל חוף-ים של חזבאללה. סרן מנדלבאום ביצע פעולות כיבוי וחילוץ לאחר הפגיעה באח"י חנית תחת ערפל אי הודאות.

  רב-סמל (מיל') אלקנה מרקוביץ, סמל סיור בחטיבת מילואים של צנחנים

  במהלך הלחימה התמקם הגדוד לאורך קו הרכס על מנת לאבטח ציר תנועה. שני טנקים מגדוד 53 זיהו את הכוח שהתמקם במתחם הבית, ומשטעו בזיהוי וחשבו שמדובר בכוח אויב - ירו לעברו ירי מסיבי. מהירי נהרג לוחם אחד ו-16 נפצעו, ביניהם מפקד מחלקת הסיור של הגדוד. רס"ל (מיל') מרקוביץ לקח פיקוד על המחלקה והוביל את הגדוד כמפקד החוד הגדודי לאורך כל ימי הלחימה.

  סמ"ר עמשא (ישראל) משולמי ז"ל, טען קשר בגדוד 9, חטיבה 401

  ב-12 באוגוסט טיפס טנק המ"פ בו לחם סמ"ר משולמי ז"ל בציר העולה לכפר ע'נדוריה, שקרס במהלך התנועה והוביל לנתק משאר הפלוגה. כשעה ארוכה נלחם צוות הטנק בגבורה כשהמ"פ מנסה לחפש ציר תנועה חלופי. סמ"ר משולמי ז"ל סרק באופן עצמאי, איתר מטרות, דיווח למ"פ על ממצאיו ותִפקד כאיש צוות אמיץ תחת אש, עד לפגיעת שני טילי נ"ט בטנק. פגיעה זו הובילה למותו ולמותם של מפקד הפלוגה וחברו לצוות.

  סמ"ר (מיל') ולדימיר נבויישצ'יקוב, תותחן בצוות טנק מ"פ בגדוד 53, בחטיבה 188

  ב-8 באוגוסט נכנס צוות מגדוד 53 לפעולת חילוץ כוח צנחנים בכפר בנת ג'ביל. במהלכה נפגע טנק מארבעה טילי נ"ט, שגרמו לפציעתו של סמ"ר (מיל') נבויישצ'יקוב ולפגיעה במערכת הקשר. למרות זאת, הנחה הלוחם להמשיך בתנועה תחת אש עד שחברו לכוח וחילצו אותו.

  רס"ן רועי נהרי, מ"פ מגדוד 603, חטיבה 7

  ב-14 באוגוסט פרס הגדוד תאג"ד שהיה תחת פיקודו של רס"ן נהרי לקליטת פצועי חטיבת גולני בכפר עינתא. מיד עם תחילת הטיפול הרפואי פגע טיל במבנה ונפצעו הרופא והחובשים. רס"ן נהרי, בין היתר חובש בהכשרתו האזרחית, טיפל בפצועים טיפול אישי ופיקד על חילוצם לנקודת ההסקה הקרובה. משימה נוספת שביצע רס"ן נהרי היא הובלת קרב התקדמות ופתיחת ציר - פעולה שהייתה חיונית מאוד לכוחותינו ולהמשך הלחימה באויב.

  סמל בן נורמן, לוחם בגדוד 101, חטיבת הצנחנים

  ב-3 באוגוסט, בכפר עיתה א-שעב, פגע טיל נ"ט במבנה בו שהה כוח מגדודו של סמל נורמן, וגרם למותו של לוחם ולפציעתם של ארבעה. סמל נורמן התמקם עם נשקו בפתח הבית על מנת למנוע את כניסתם של המחבלים, והמשיך בלחימה גם כשנורו אל הבית תשעה טילי נ"ט, וגרמו לפגיעה בראשו. רק עם סיום הלחימה וחזרתה של הפלוגה לשטח ישראל התפנה לבית החולים.

  סמ"ר משה נחום, לוחם בגדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי, במהלך קרב שהתנהל בין גדוד 51 לבין עשרות מחבלים במרחב בנת ג'ביל, פיקד סמ"ר נחום על חבריו למחלקה, העביר דיווחים למ"פ וניהל את החיפוי לכוחות החילוץ. משנפגעה שרשרת הפיקוד בלחימה היה נחום הרוח החיה ששמרה על לכידות הפלוגה בקרב.

  רס"ן (מיל׳) ד"ר רועי סינגר, רופא בגדוד 101, צנחנים

  רס"ן (מיל׳) ד"ר רועי סינגר סייע לגדוד במהלך הלחימה. בקרב ב-2 באוגוסט באזור עיתה א-שעב הוא נהג בשליחות ובמסירות, וערך הצלת חיי אדם היה נר לרגליו.

  רס״ל (מיל') עמית עין גדי, לוחם בחטיבת מילואים של צנחנים

  ב-12 באוגוסט נע כוח מהגדוד של רס"ל (מיל') עין גדי לעבר טנק שנפגע באזור חרבת אל כסיף. משגילה הכוח שצוות הטנק הרוג למעט הנהג, שהיה לכוד בתאו - התעקש רס"ל עין גדי להכנס לטנק ולהציל את חייו. למרות איום הנ"ט ואדי הגזים הרעילים במערכת הטנק שב ונכנס מספר פעמים על מנת לחלץ את הנהג.

  סמ"ר (מיל') יבגני פופקוב, לוחם בפלס"ר 401

  ב-12 באוגוסט ספג צוות מהפלס"ר פצועים רבים במהלך לחימה בכפר ע'נדוריה. צוותו של סמ"ר פופקוב קיבל את משימת החילוץ והחל לטפס במעלה הציר לעברם. בעקבות מחסור באלונקות היה על כל חייל לסחוב פצוע, ומשהבחין סמ"ר פופקוב בלוחמים הכורעים תחת המשקל הרב חזר לסייע ולשאת פצועים נוספים. גם לאחר שנורה לעבר המחלצים מטח נ"ט המשיך סמ"ר פופקוב לרוץ ושאר החיילים בעקבותיו.

  סרן ישראל פרידלר, מ"פ בגדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי, מיד לאחר היתקלות בין גדוד 51 לבין עשרות מחבלים במרחב בנת ג'ביל, הוביל סרן פרידלר כוח מפלוגתו למבנה ששלט על מרחב הלחימה של כדי לסייע בחיפוי. במהלך החיפוי נפצע בידו, חבש אותה והמשיך בלחימה עד לסיום המשימה ופינוי החללים לשטח ישראל.

  סרן שמואל קופרמן, קצין מכונה בסטי"ל אח"י להב

  ב-14 ביולי נפגעה ספינת הטילים אח"י חנית מטיל חוף-ים של חזבאללה. סרן קופרמן התנדב לעבור אל ספינת אח"י חנית הפגועה ולהחליף את קצין המכונה שלה שנפצע. במהלך השהייה על האונייה לקח חלק מרכזי במניעת התפשטות האש בספינה תוך כדי סיכון חייו.

  סמ"ר גל רוזנטל, קלע חוד באגוז, חטיבת גולני

  ב-20 ביולי, בכפר מארון א-ראס, נורה מטח טילי נ"ט על צוותו של סמ"ר רוזנטל וגרמו לפציעתם של חלק מן הלוחמים, ביניהם המ"פ. סמ"ר רוזנטל זינק לסייע בחילוץ הפצועים אף שהיה חשוף לאש תופת של האויב. במהלך החילוץ נפגע מירי ורסיסים בכתף ועל אף הפציעה המשיך בחילוץ חבריו למדרון אחורי.

  סגן ד"ר ארז רמתי, קצין רפואה בגדוד 931, חטיבת הנח"ל

  ב-12 באוגוסט נתקל כוח מגדוד 931 בחוליית מחבלים. במהלך הקרב נפצעו שישה מלוחמי הפלוגה ונוצר קושי לחבור אל הפצועים ולפנותם. סגן ד"ר רמתי הוביל את חוליית הפינוי אל המתחם תחת אש כבדה. בהמשך טיפל סגן ד"ר רמתי ב-25 פצועים, 7 מהם באורח אנוש. הוא וצוותו נעו תחת אש עוד פעמים רבות, מפגינים איתנות פיזית ומנטאלית ומצילים חיילים רבים לאורך כל הלחימה.

  סמ"ר איתי שטינברגר ז"ל, מש"ק הסוואה, פלס"ר 401

  ב-12 באוגוסט הותקף צוות ממטח טילים וספג פצועים רבים. סמ"ר שטינברגר ז"ל, שביקש להצטרף ללחימה, יצא עם הפראמדיק לפינוי הפצועים תוך שהוא סוחב את תיק הרופא על מנת להקל עליו. בעת שהעמיסו את הפצוע הקשה ביותר על אלונקה פגע טיל בסמ"ר שטינברג ז"ל והוא נהרג.

 • סמל צלש

  צל"ש מח"ט

  סמ"ר אלירן (אילוז) אבני, קשר מ"פ בגדוד 931, חטיבת הנח"ל

  ב-12 באוגוסט, במהלך קרב בע'נדוריה, נפגע אחד הקצינים ברגלו. סמ"ר אילוז נחלץ להציל את הפצוע תחת אש. הוא גרר לבדו את הפצוע למחסה והציל את חייו. בהמשך הקרבות, במהלך מתקפת מחבלים שהתבצעה על אזור בו שהו חיילי הפלוגה - חתר סמ"ר אילוז למגע והרג את אחד המחבלים. בהמשך נפגע מבנה בו שהתה הפלוגת מפצצת מרגמה וחיילים רבים נפגעו. סמ"ר אילוז נתן טיפול ראשוני לפצועים, סייע לחילוצם למרות פציעתו שלו, הפגין רוח לחימה, אומץ לב ורעות. אבני, קשר מ"פ בגדוד 931, חטיבת הנח"ל

  סרן יהודה אונגר, מ"מ בעוצבת ״חוד החנית״

  ב-12 באוגוסט אבטח גדוד 7 את נחיתתו של מסוק "יסעור" באזור כפר יעטר, במהלכה הופל כלי הטיס. סרן אונגר עזב את עמדתו ותוך גילוי יוזמה וחתירה למימוש אחריותו הגיע אל נקודת ההתרסקות ואבטח אותה. בהיותו בשטח ותחת ירי מרגמות החל לסרוק את האזור. בסריקותיו מצא את גופותיהם של ארבעה מאנשי צוות האוויר. גם לאחר שקיבל אישור לעזוב המשיך במשימתו למציאת הגופה החמישית. כך עשה ביום המחרת, אז מצא אותה יחד עם צוות חילוץ של 669. סרן אונגר הפגין רוח לחימה, אומץ לב וגבורה עילאית ללא קבלת פקודה או הנחייה.

  סמ"ר משה אוריאל, לוחם בגדוד 890, חטיבת הצנחנים

  לחם באומץ לב, הפגין נחישות ורעות כלפי רעיו.

  סמ"ר (מיל') יאיר בהט, לוחם בגדוד 75, חטיבה 7

  במהלך שהייה של שלושה טנקים סמוך לכפר עיתה א-שעב, נורו לעברם טילים ופגעו באחד מהם. צוות הטנק פינה את עצמו מהטנק ע"פ תרגולת. הטנק בפיקודו של סמ"ר בהט עלה לעמדת חיפוי והחל לירות לעבר מקורות האש. הטנק שהה בעמדה דקות אחדות כדי לאפשר את חילוצו של הטנק הפגוע ואת צוותו כשהוא מושך אליו את אש האויב. סמ"ר (מיל') יאיר בהט הראה רוח לחימה, יוזמה ואומץ לב.

  סגן אוהד בוזי, מ"מ בגדוד 82, חטיבה 7

  ב- 19 ביולי, בכניסה לפאתי הכפר מארון א-ראס - נפגע הטנק של מפקד הפלוגה וטנק נוסף מטיל נ"ט. סגן בוזי הבחין בפגיעה והחל בפעולה לחילוץ הנפגעים תחת אש. במהלך החילוץ נפגע הטנק שלו מטיל נ"ט אך הוא המשיך במשימתו לחילוץ הנפגעים. לאחר החילוץ, חזר להמשך הלחימה בכפר.

  רס"ב (מיל׳) רבאח ביסאן, מנהל עבודה כללי בחטיבה 300

  ב-24 ביולי עלה טנק מפקד גדוד "הבוקעים" שהיה במשימת חילוץ פצועים על מִטען כבד. חשיבות חילוץ הטנק הייתה גבוהה מאוד בשל החשש לנפילתו בידי האויב. רס"ב ביסאן התנדב לביצוע משימת חילוץ הטנק המורכבת בלב שדה הקרב. ניסיון החילוץ הראשון לא הצליח בשל האש כבדה שהופעלה על הכוחות. בניסיון השני נכנס הכוח רגלית בנשיאת ציוד כבד. הכוח פעל לחילוץ הטנק בכמה סבבים ובמשך שני לילות.

  רס"ן אביב דורות, מ"פ פלחו"ד 931, חטיבת הנח"ל

  ב-5 באוגוסט, בקרב בח'ולה, נתקל כוח במחבלים בתוך מבנה. מכת אש הובילה להילכדותו של מפקד הכוח באחד החדרים כשהוא פצוע. הבית החל לבעור כתוצאה מהתפוצצות תחמושת. רס"ן דורות נלחם במחבלים וכשהבין שאין דרך נוספת לחלץ את מפקד הכוח, הוא הצמיד לקיר הבית לבנת חבלה וקיבל על עצמו את המשימה לרוץ לתוך הבית הבוער על מנת להצילו מבין הלהבות תחת אש. ,ב-12 באוגוסט בקרב בע'נדוריה הוביל רס"ן דורות את הגדוד בלחימה מול מחבלים שהובילה לפריצת הדרך מערבה עבור כוחות האוגדה. במהלך הקרב הוא הוכיח אומץ לב נדיר ומנהיגות ראויה לציון אף שפלוגתו ספגה 15 פצועים והרוג כבר בשלבים הראשונים.

  סמ"ר יונתן הדסי ז"ל, לוחם ביחידת מגלן

  ב-19 ביולי כוח של מגלן נתקל באויב מטווח קצר על רכס ג'ל אדיר. עם ההתקלות היה סמ"ר הדסי הראשון להסתער לעבר המחבלים. הוא פעל באומץ לב רב וללא היסוס אל מול האויב. בעקבותיו הסתערו גם שאר חבריו לצוות והצליחו לנטרל את המחבלים. עד אירוע זה היה סמ"ר הדסי ז"ל שותף בהפעלת אש מדויקת על יעדי חיזבאללה ולהשמדת מחבלים.

  סגן אמיר וייס, קצין בפלס"ר 401

  ב-12 באוגוסט פיקד סגן וייס על צוותו בשלושה קרבות חילוץ שנמשכו לאורך היום בכפר ע'נדוריה. תוך שהם מאבטחים את עצמם נורה לעברם מטח טילים שפצע מחצית מהכוח. סגן וייס חילץ את הפצועים והעניק להם טיפול תחת אש, הכווין את צוות הסיוע והעביר תמונת מצב למ"פ. גם כשהגיע צוות הסיוע סירב להתפנות עד לפינוי אחרון חייליו. משסיים את הפינוי קיבל משימה נוספת - חילוץ חמישה טנקים מגדוד "עשת". במהלך החבירה אל הפצועים הבין כי כוח האש אינו מספיק, עלה על טנק שרוף והחל לתפעל את המא"ג שלו על מנת להגביר את כוח האש. במהלך הלחימה אף נכנס אל הטנק הבוער על מנת להביא מלאי נוסף של תחמושת. במהלך כל הפעולה הוביל המפקד את היחידה והלך ראשון בכוח.

  סמל רעי ירדן, לוחם בגדוד 101, חטיבת צנחנים

  במהלך התקפת כוח חזבאללה על בית שבו שהתה מחלקת החבלה של גדוד 101 בעיתה א-שעב, נפגעו כמה לוחמים מטיל נ"ט תוך כדי ניהול אש וירי על המחבלים. לוחם במחלקה ששהה בפתח חלון הבית בעת חילופי האש נפגע בצורה שחייבה פינוי. סמל רעי רץ ללא היסוס לעבר חברו למחלקה, תחת אש תופת של האויב, והצליח לחלץ את הפצוע עם שאר הלוחמים שנפגעו. סמל רעי ירדן הביא לידי ביטוי את ערך 'רוח לחימה', הוכיח דוגמה אישית גבוהה, פעל באומץ לב ובקור רוח תחת אש האויב.

  סמל נמרוד כהן ז"ל, לוחם בגדוד 50, חטיבת הנח"ל

  ב-12 ביולי חצה כוח בפיקודו של סמל כהן ז"ל גדר לכיוון "כיפת הדגל", במשימה לזיהוי נתיב בריחת המחבלים שביצעו את החטיפה בציר 105. במהלך הפעולה עלה הטנק שליווה את הכוח על מטען כבד והצוות נהרג במקום. הכוח של סמל כהן ז"ל נשאר בשטח תחת אש תופת, כדי לאבטח את המקום ולמנוע את חטיפת גופות החיילים מהטנק. מעל לשש שעות שהו בשטח. במהלך הקרב לקח הקצין פיקוד על אחד הלוחמים שלקה בהלם קרב. המפקד חירף את נפשו תוך שמירה על קור רוח וביצע את המוטל עליו תוך הפגנת מקצועיות ודבקות במשימה, עד לפגיעה אנושה בראשו מרסיס פצמ"ר.

  רס"ם אדיסו מיניוואב, לוחם בגדוד 603

  במהלך קרב של חטיבת הצנחנים וגדוד טנקים בבנת ג'ביל נפגע כלי צמ"ה מטיל נ"ט. הצוות נטש את הכלי שהמשיך לנסוע ונעצר על ידי אחד הבתים בכפר. רס"ם מיניוואב חילץ בהצלחה את הכלי תחת אש ובמרחב מאוים.

  סמ"ר ניר מלצקי, מ"כ במחלקת החבלה בגדוד 51, חטיבת גולני

  ב-26 ביולי בקרב בבנת ג'ביל, בו היו פצועים והרוגים רבים, התנדב סמ"ר מלצקי לחבור עם כיתתו לפלוגה מגדוד 51 שנתקלה במחבלים רבים ולסייע בלחימה.

  סמל אלקנה משומר, לוחם בגדוד 890, חטיבת צנחנים

  במהלך הלחימה בעיירה בנת ג'ביל ב-7 באוגוסט, נתקלה חולייה מגדוד 890 במחבלים בתוך מבנה שטיהר הכוח. במהלך ההיתקלות נהרג מפקד הכיתה סמל מלקו אמבאו ז"ל. כאשר הבחין הכוח כי הוא חסר, נכנסו המ"מ וסמל משומר כדי לחלצו. במהלך החילוץ היו חילופי אש באור יום מלא ולמרות הקושי, בסיום הלחימה סחב סמל משומר את מפקדו הפצוע למבנה סמוך שם קיבל טיפול רפואי.

  סמ"ר (מיל') אושרי סיבוני, מש"ק פלסים בגדוד הנדסה של חטיבת מילואים

  ב-7 באוגוסט בקרב בבנת ג'ביל נקלעו שני טנקים למארב טילי נ"ט. שני דחפורים בפיקודו של סמ"ר סיבוני חברו לרשת הקשר של הטנקים, סייעו ביצירת תמונת מצב, כיוונו את הכוחות לחילוץ הטנקים הפגועים וסייעו בגרירתם.

  סגן לוטן סלוין ז"ל, מ"מ בגדוד 52, חטיבה 401

  ב-24 ביולי השתתף סגן סלוין ז"ל בפעולת חילוץ לוחמי "עורב" מחטיבת גולני שנפצעו בזמן שהייה בעיירה בנת ג'ביל. עם הגעתו החל בהעמסת שלושה פצועים שבשל מצבם לא ניתן היה להכניסם אל הטנק. לפיכך ניסה סגן סלוין ז"ל למקמם בין הצריח לתובה כך שתמנע החמרה במצבם ונצר במודע את הצריח. בכך שיעבד למעשה את התותח לכיוון אחד, דרום - שהיה מנוגד לכיוון האיום הידוע. בפעולה זו לקח על עצמו סיכון רב כדי להציל את הפצועים ולהובילם למקום בו יוכלו לקבל טיפול רפואי. סגן סלוין ז"ל נהרג מפגיעת טיל נ"ט שנורה מכיוון בנת ג'ביל ופגע בחלקו האחורי של הטנק.

  רס"ם עבד עבד, מכנואי בגדוד 605

  במהלך המלחמה רס"ם עבד היה שותף לחילוץ פומ"ות, טנקים ודחפורים רבים מע'נדוריה ועד מרחב הסלוקי. התנדב לכל משימה והפגין רוח לחימה, יוזמה ואומץ לב.

  סרן (מיל') ד"ר מועאד פראג, קרפ"ח בחטיבת הניוד, פיקוד מרכז

  ב-11 באוגוסט בכפר ראשף נפצע חייל מירי. סרן ד"ר פראג טיפל בו בתנאים קשים במשך 16 שעות. נוכח התדרדרות במצב הפצוע אלתר הרופא פיתרון יצירתי לעצירת הדימום ובכך ייצב את מצב החייל והציל את חייו. הדבר אפשר למפקדים בכוח לקבל החלטות שקולות ונכונות ולהשהות את הפינוי המוסק לעיתוי מאוחר יותר על מנת למנוע נפגעים נוספים.

  סמ"ר ערן פרי, לוחם בגדוד 101, חטיבת צנחנים

  ב-28 ביולי, במהלך קרב עם כוח מיוחד של חזבאללה בבנת ג'ביל, זיהה הכוח בו היה סמ"ר פרי חוליית מחבלים שנעה לעברם. סמ"ר פרי לקח יוזמה ויצא מהמבנה כדי לפגוע במחבלים. במהלך חילופי האש הוא נפצע מפגיעה של טיל במבנה סמוך. למרות הפציעה הקשה, הוא הפגין קור רוח בהמתנה ארוכה עד לחילוץ הראשון שלא סיכן את הכוחות וכך מנע פגיעה בחיים נוספים.

  סמל יעקב פרנס, לוחם בגדוד 82, חטיבה 7

  ב-20 ביולי, בכפר מארון א-ראס, נפגע הטנק בו שהה סמל פרנס מירי טיל נ"ט. לאחר הפגיעה התעשת סמל פרנס וחילץ את חבריו תחת אש.

  סרן שגיב פרץ, סמ"פ פלחו"ד גדוד 101, חטיבת הצנחנים

  ב-28 ביולי, סרן פרץ לקח חלק בהתקפת כוח מיוחד של חזבאללה. הוא פיקד על הבית שבו שהו חפ"ק המג"ד, מחלקת צלפים ומחלקת החבלה. הוא הפגין מנהיגות ומקצועיות בקרב ותרם רבות לפגיעה אנושה באויב ולהכרעת המחבלים בקרב זה, תוך הפעלת מסוקי קרב, ארטילריה ועוד. הוא חילץ פצועים וציוד לחימה מחדר שנפגע מטיל נ"ט, ובמקביל זיהה מחבלים ופגע בהם על ידי הכוונת צלפים וקלעים. תפקודו השפיע במידה רבה על תוצאות הקרב הגדודי כולו.

  רס"ן סלמאן שמאמה, ממלא מקום מ"פ, גדוד חרב

  ב-26 ביולי התנדב רס"ן שמאמה למלא את מקומו של מ"פ בגדוד חרב נוכח פציעתו בכפר מארון א-ראס, ויזם פעילות התקפית ובכללה סריקות בגזרה הפלוגתית. במהלך הסריקות, פרץ עם חוליית הפיקוד לבית חשוד, נתקל במחבל פנים אל פנים והצליח להרגו. במהלך ההיתקלות נפצע רס"ן שמאמה בידו אך סירב להתפנות והמשיך לפקד על הפלוגה עד לסיום הלחימה.

 • סמל צלש

  צל"ש יחידה

  יחידת מגלן, קיבלה צל"ש אלוף פיקוד המרכז

  על מגוון פעילויות מיוחדות שביצעו הלוחמים במקצועיות רבה

  גדוד חרב, חטיבה 300, קיבל צל"ש אלוף פיקוד הצפון

  על פעילותו לאורך כל הלחימה

  גדוד 7012, חטיבת אלכסנדרוני, קיבל צל"ש מפקד אלוף פיקוד הצפון

  על התנדבות לוחמי המילואים ופעילותם לאורך המלחמה

  יחידת הניוד, פיקוד המרכז, קיבל צל"ש רמטכ"ל

  על הסיוע ללוחמים במהלך המלחמה

  יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס, חה"א, קיבלה צל"ש אלוף מפקד חיל האוויר

  על פעילותה לאורך כל המלחמה

  פלוגת הסיור, חטיבת הצנחנים, קיבלה צל"ש מפקד אוגדה 98

  על פעילותה המקצועית של הלוחמים בקרבות רבים

  טייסת ציפורי המדבר, חה״א, קיבלה צל"ש רמטכ"ל

  על פעילותה במהלך המלחמה

  טייסת ״החרב המתהפכת״, חה״א, קיבלה צל"ש רמטכ"ל

  על פעילותה במהלך המלחמה